Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācija

Kāpēc dzīvniekus ir jāvakcinē?

Dzīvniekus ir jāvakcinē, lai pasargātu tos no izplatītākajām infekcijas slimībām. Ieteikta visu dzīvnieku vakcinācija, neatkarīgi no dzīves veida, jo infekcijas slimības izplatās ne tikai tieša kontakta ceļā, bet arī ar gaisu, cilvēku apģērbu un apavu starpniecību. Līdz ar to, arī kaķi, kas neiet laukā, var inficēties. Bieži slimību ierosinātāju nēsātāji ir klaiņojoši, nevakcinēti dzīvnieki.

Dzīvnieka īpašniekam/turētājam ir pienākums nodrošināt suņa, kaķa un mājas (istabas) seska vakcināciju pret trakumsērgu saskaņā ar Veterinārmedicīnas likuma 59.panta 14.punkta noteiktajām prasībām. Veterinārmedicīnas likuma grozījumi, kas stājās spēkā 2013.gada 9.maijā, paredz, ka vakcināciju pret trakumsērgu veterinārārsts izdara saskaņā ar vakcīnas ražotāja veterināro zāļu lietošanas instrukcijā noteikto kārtību (vecā redakcija: ne vēlāk kā no triju mēnešu vecuma un turpmāk vienu reizi gadā). Trakumsērga ir bīstama siltasiņu dzīvnieku, ieskaitot cilvēku, infekcijas slimība. Saslimšana vienmēr beidzas letāli.

Suņi papildus ir iespējams vakcinēt pret suņu mēra vīrusu, infekciozo hepatītu (adenovīruss tips 1), parvovīrusa slimību, respiratoro slimību (adenovīruss tips 2) un leptospirozi. Kaķus ir iespējams vakcinēt pret kaķu kalici vīrusu, herpes 1.tipa vīrusu (kaķu rinotraheīta vīruss) un kaķu panleikopēnijas vīrusu. Mājas seskus vakcinē pret suņu mēra vīrusu, bet trušus – pret miksomatozi un hemorāģisko slimību.

Kādā vecumā jāveic pirmo vakcināciju?

Pirms vakcinācijas dzīvnieka obligāti jābūt attārpotam! Iekšējie parazīti ietekmē imunitātes veidošanās procesu, ieskaitot pēcvakcinācijas imunitāti, tādējādi dzīvnieka saslimšanas risks pieaug, par spīti pēc grafika veiktajai vakcinācijai!

Kucēnus un kaķēnus, mājas seskus pirmo reizi vakcinē 8-9 nedēļu vecumā,obligāti revakcinē 12 nedēļu vecumā. Kāpēc? Mazulis ar mātes pirmpienu saņem imūnglobulīnus. Tā ir tā saucamā pasīvā imunitāte. Ar laiku imūnglobulīnu daudzums asinīs samazinās Vidējais pasīvās imunitātes ilgums ir 6-20 nedēļas. Tas ir kritiskais periods, kad mātes imūnglobulīni vairs nevar pasargāt mazuli no infekcijas un kad šie paši imūnglobulīni var neitralizēt vakcīnas vīrusu. Tādēļ līdz 12.nedēļai mazulis ir jārevakcinē, jo nav zināms, vai mātes imūnglobulīni neitralizēja pirmās vakcīnas vīrusu vai nē. Pēc 12 nedēļu vecuma dzīvniekam izveidojas stabila imunitāte pret vakcīnas vīrusiem.

*Trušu mazuļus pirmo reizi vakcinē 10 nedēļu vecumā.

Lai maksimāli pasargātu dzīvnieku no izplatītākajām infekcijas slimībām, ir jāievēro pareizu vakcinācijas shēmu, ko nosaka veterinārārsts saskaņā ar vakcīnas ražotāja veterināro zāļu lietošanas instrukcijā noteikto kārtību un epizootisko situāciju dzīvnieka turēšanas vietā. Nelabvēlīgu infekciozo apstākļu gadījumā kucēnu vakcināciju var uzsākt agrāk – 4-6 nedēļu vecumā un pēc 4 nedēļām ievadīt otro devu.

Imunitāte pēc vakcinācijas iestājas apmēram 2 nedēļu laikā pēc vakcinācijas pamatshēmas pēdējās devas kucēnam, 3-4 nedēļu laikā kaķēnam un 10 dienu laikā trušu mazulim. Šajā laikā jānovērš saskarsme ar iespējamiem infekcijas avotiem.

Kādos gadījumos nav ieteicama vakcinācija?

  • Dzīvnieks ar klīniskām slimības pazīmēm vai dzīvnieks ar drudzi nedrīkst tikt vakcinēts. Vakcinēt drīkst klīniski veselu dzīvnieku.
  • Novājināts dzīvnieks ar smagām endoparazitārām slimībām arī nedrīkst tikt vakcinēti.
  • Nav ieteicama vakcinācija pirms anestēzijas vai pēc tās.
  • Nedrīkst vakcinēt dzīvnieku, kas ir tikko pārslimojis slimību, pret kuru ir vakcīna.
  • Nedrīkst vakcinēt dzīvnieku, kas nesen saņēmis imunoloģiskus preparātus, jo vakcīna iedarbojas uz imūnsistēmu, un jebkura cita iedarbība uz imūno sistēmu var būt neprognozējama.

Iespējamās vakcinācijas blaknes

Vakcīnas ietekme organismā ir saistīta ar dzīvnieka imūnsistēmu. Tad, kad mēs iedarbojamies uz imūnsistēmu, tad ir normālas reakcijas, kuras parādās pēc vakcinācijas. Normāla reakcijas uz vakcīnu ir neliels drudzis pēc vakcinācijas, pietūkums un sāpes vakcinācijas vietā 1 līdz 2 dienas. Pēc subkutānas ievadīšanas, injekcijas vietā reti var novērot pārejošu iztaustāmu mezgliņu. Ja rodas nopietnas blakusparādības, lūdzu, informējiet par tām savu veterinārārstu!