Apstrāde pret iekšējiem parazītiem
Fakti, kas jāzina par zarnu trakta parazītiem
Tārpi ir pastāvīgs drauds ne tikai kaķu un suņu veselībai, bet arī cilvēkiem, un īpaša bērniem. Tādēļ efektīvai un regulārai attārpošanai ir nozīme mājdzīvnieku un cilvēku veselības nodrošināšanā.
Biežāk sastopamie parazītiskie tārpi suņiem ir:
- apaļtārpi – līdzinās līdz pat 18 cm gariem spageti, parasti novēro kucēniem. To klātbūtne ver radīt palielinātu vēdera apjomu, caureju, vemšanu, novājēšanu un aizkavētu augšanu. Neatkarīgi kā invāzija notikusi, caur placentu vai ar mātes pienu, parasti invadējies ir viss metiens. Smagas invāzijas gadījumā iznākums var būt letāls.
- āķtārpi – sīkiplāni tārpiņi, kas pieķeras zarnu sieniņām un barojas ar asinīm. Izraisa akūtu vai hronisku mazasinību (sevišķi maziem kucēniem), caureju ar asiņu un gļotu piejaukumu fēcēs, nespēku, ķermeņa masas zudumu.
- matgalvji – mazi pātagas formas tārpiņi, kas apdzīvo resno zarnu, pieķerotiestās sieniņām. Masīva invāzija var izraisīt ūdeņainu caureju, fēces parasti satur gaiši sarkanas, svaigas asinis.
- lenteņi – var sasniegt ievērojamu garumu (līdz 2 m), ar segmentiem, kurus var pamanīt suņa izkārnījumos. Var būt saistīti ar blusu invāziju. Suņu veselībai parasti lielu kaitējumu nenodara, bet var tikt pārnesti uz cilvēku.
Jūsu suns var invadēties dažādos veidos:
- kucēni var invadēties ar apaļtārpiem tieši no mātes (caur placentu) jau pirms piedzimšanas, vai ar mātes pienu pēc piedzimšanas.
- Tiešā veidā – orālā kontakta ceļā vai apēdot apkārtējā vidē (zālienā, uz ietvēm u.c.) ar ekskrementiem nonākušās invazīvās oliņas. Inficēti suņi izkaisa tārpu oliņas apkārtējā vidē, piesārņojot ar tām augsni. Oliņas var izdzīvot apkārtējā vidē un saglabāt invāzijas spēju daudzus gadus. Tās iekļūst suņa kuņģa – zarnu traktā, piemēram, kad suns ošņā vai rok zemi. Šādi var inficēties gan suns, gan Jūsu ģimene.
- Netiešā ceļā – ēdot krituša dzīvnieka gaļu, medījot grauzējus vai apēdot savas blusas.
Kā var invadēties cilvēks?
Cilvēks var invadēties, netīšām apēdot oliņas vai kūniņas. Sevišķi augstam riskam ir pakļauti bērni, jo tiem ir ļoti izplatīts geofāgijas fenomens (zemes, smilšu, mālu ēšana). Spēlējoties smilšu kastē, kas bieži ir piesārņota ar neattārpotu suņu un kaķu fēcēm, var invadēties, piemēram, ar cērmēm. Pieauguši cilvēki visbiežāk invadējas, ēdot augļus un dārzeņus, kuri ir slikti nomazgāti vai attīrīti no zemes, kā arī nnemazgājot rokas pēc zemes darbiem pirms ēšanas vai smēķēšanas. Turklāt, āķtārpi var aktīvi iekļūt cilvēka ķermenī caur ādu. Cilvēkiem mīļdzīvnieku tārpu invāzijas sekas svārstās no viegliem zarnu darbības traucējumiem līdz retām, bet nopietnām (aknu, plaušu) infekcijām. Bērniem pastāv smagas saslimšanas risks, ko izraisa invadēšanās ar apaļtārpiem (piemēram, apaļtārpu kāpuri var iekļūt acīs un izraisīt aklumu).
Parazītu invāzijai raksturīgās klīniskās pazīmes
Klīniskās pazīmes ir atkarīgas no invāzijas pakāpes, tās ietver:
- nespodrs apmatojums;
- ķermeņa masas un apetītes zudums;
- augšanas aizkavēsanās;
- vēders izskatās kā uzpūsts;
- klepus;
- vispārējs vārgums;
- caureja / aizcietējums;
- vemšana;
- mazasinība.
Jāatceras
Smaga tārpu invāzija kucēniem var būt nāvējoša.
Dīvainā kārtā dažiem invadētiem mājdzīvniekiem nav pamanāmi nekādi ārēji simptomi.
Savas dzīves laikā jebkurš suns var invadēties / atkārtoti invadēties ar zarnu parazītiem.
Papildus tam, iekšējie parazīti ietekmē imunitātes veidošanās procesu, ieskaitot pēc vakcinācijas imunitāti, tādējādi dzīvnieku saslimšanas risks pieaug, par spīti pēc grafika veiktajai vakcinācijai.
Profilaktisko attārpošanu drīkst veikt tikai klīniski veseliem dzīvniekiem!!!
Kā pasargāt suni no zarnu parazītiem?
- Attārpošana ir vienīgais veids, kā likvidēt zarnu trakta tārpus
- Veterinārārsti iesaka 2 llīdz 4 reizes gadā vienlaicīgi attārpot visus suņus un kaķus, kas dzīvo kopā. Ārā dzīvojošus suņus un ārā staigājošie kaķi jāattārpo 4 reizes gadā.
- Kucēni ir jāattārpo ar piemērotām prettārpu zālēm ik pēc 2 nedēļām sākot no 2 nedēļu vecuma līdz 12 nedēļu vecumam. Kuce ir jāattārpo vienlaicīgi ar kucēniem.
- Pirms prettārpu zāļu iegādes dzīvnieks ir jānosver.
- Tabletes var dot dzīvniekiem veselas vai iemaisot barībā. Nav nepieciešamas īpašas izmaiņas ēdināšanā.
- Pirms prettārpu zēļu lietošanas grūsniem dzīvniekiem, konsultējieties ar veterinārārstu.
Lai arī kā izšķirošais aizsardzības līdzeklis ir rekomendēta dzīvnieka regulāra attārpošana 2 – 4 reizes gadā, tomēr pirms attārpošanas ir rekomendēta veterinārārsta konsultācija, lai izvērtētu attārpošanas nepieciešamību, kā arī citus faktorus.