Kastrācija
TERMINOLOĢIJA
Kastrācija – dzimumdziedzeru (sēklinieku vai olnīcu) darbības pārtraukšana, tos ķirurģiski atdalot. Attiecībā uz kucēm un kaķenēm tiek lietots termins ovariohisteroektomija (OHE) – olnīcu un dzemdes ķirurģiska atdalīšana. Tautas valodā iemīļots termins sterilizācija nozīmē atņemt spēju dzīvniekam apaugļot vai apaugļoties, tas ir attiecināms uz abu dzimumu pārstāvjiem. Operācijas laikā tiek nosieti (liģēti) sēklvadi vai olvadi, bet dzimumdziedzeri paliek organismā, tādējādi saglabājot spēju producēt dzimumhormonus, kas nosaka dzīvnieka specifisko uzvedību meklēšanās laikā, bet dzīvniekam atņemot spēju radīt pēcnācējus.
IEMESLI DZĪVNIEKU KASTRĀCIJAI
Galvenokārt dzīvniekus kastrē tamdēļ, lai tie neradītu nevēlamus pēcnācējus, kas dzīvnieka īpašniekam rada papildus stresu un diskomfortu. Kastrācijas operācija pasargā dzīvniekus no dzimumdziedzeru audzējiem, kā arī sieviešu dzimuma dzīvniekus var pasargāt no piena dziedzeru audzēju attīstības. Ja kuci kastrē pirms pirmās meklēšanās, risks iegūt piena dziedzeru audzēju ir 0.5%, ja kastrē pēc pirmās meklēšanās – 8%, ja kastrē pēc otrās meklēsanās – 25%. Ja kaķeni kastrē līdz 6 mēnešu vecumam, risks iegūt piena dziedzeru audzēju ir 9%, ja kastrē līdz gada vecumam – 14%. Kastrācija novērš iespēju dzīvniekam saslimt ar tādām slimībām kā prostatas hiperplāzija, perianālā adenoma, piometra, dzemdes sagriešanās, dzemdes izkritums, vaginālā hiperplāzija, viltus grūsnība un citām patoloģijām. Suņiem kastrācija var samazināt agresivitāti un interesi par kucēm, kas meklējas (specifisko smaržu, ko kuce izdala meklēšanās laikā, suns spēj saost 3 līdz 5 kilometru attālumā). Runčiem, aptuveni mēnesi pēc kastrācijas, izzūd specifiskais, asais urīna aromāts. OHE ārstnieciskos nolūkos rekomendējama dzīvniekiem, kas slimo ar cukura diabētu un epilepsiju.
KOMPLIKĀCIJAS
Diemžēl pastāv iespēja novērot komplikācijas pēc dzīvnieka kastrācijas, tā ir – urīna nesaturēšana, stumbra piometra, meklēšanās atjaunošanās, ķermeņa masas pieaugums.
KĀDĀ VECUMĀ DZĪVNIEKU KASTRĒT?
Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvniekus kastrē jau no 3 mēnešu vecuma, bet Eiropas valstīs – ap 7 mēnešu vecumu. Maldinošs ir uzskats, ka kucei vai kaķenei vienu reizi ir jādzemdē. Pētījumos nav pierādīts, ka vienreizējas dzemdības uzlabotu veselības stāvokli dzemdētājai.