Skip to main content

Mutes dobuma higiēna

Mūsdienās veterinārā stomatoloģija būtiski neatšķiras no humānās – ir iespējams veikt visas ar mutes dobumu un zobiem saistītās manipulācijas, ne tikai piena zobu izraušanu un zobakmens notīrīšanu, bet arī sakodiena korekciju, zobu restaurāciju un sarežģītas ķirurģiskas manipulācijas mutes dobumā.

PARADONTOZE

Biežākā sūdzība no dzīvnieku īpašnieku puses ir ” Manam sunim/kaķim ir nepatīkama elpa“. Diemžēl 90% gadījumos nepatīkama izelpa liecina par paradontozes attīstību Jūsu mīluļa mutes dobumā. Par pirmsākumu šim procesam liecina aplikuma uzkrāšanās un zobakmens veidošanās uz zobiem. Ja 48 stundas Jūs savam mīlulim neesat tīrījuši zobus, tad pie tiem pielīp barības paliekas, veidojot aplikumu, kas neilgā laikā attīstās par zobakmeni. Aplikums un zobakmens uzkrāj sevī ne tikai barības atliekas, bet arī mutes dobumā nonākušo mikrofloru, tai skaitā, arī pūšanas baktērijas. Zobakmens, īpaši ja zobus netīra, veidojas dzīvniekam visa mūža garumā. Ar savu masu tas pakāpeniski apaudzē visu zoba kronīti, noārda smaganas (tās kļūst irdenas un regulāri asiņo), iespiežas dziļākajos periodontālajos audos, noārda žokļa alveolāro kaulu, veido strutas, sāk žokļa kaula noārdīšanu. Dzīvnieka izelpa kļūst nepatīkama, tas slikti uzņem barību.

Kuras suņu šķirnes šai problēmai ir vairāk pakļautas? Slimības intensīvu attīstību galvenokārt novēro mažo šķirņu suņiem (kokerspanieliem, pūdeļiem, špiciem u.c.). Miniatūrajiem sunīšiem šo slimību var novērot jau kucēna vecumā, kad mutes dobumā ir tikai piena zobi, lielāku šķirņu suņiem – pēc gada vecuma vai pēc vairākiem gadiem. Diemžēl, ja dzīvnieka īpašnieks nepievērš uzmanību sava mīluļa mutes higiēnai, agrāk vai vēlāk, vieglākā vai smagākā pakāpē, paradontoze attīstās.

Ko darīt? Profilakse ir lētāka un efektīvāka par ārstēšanu. Viens no galvenajiem profilakses pasākumiem ir zobu tīrīšana. Jā, suņiem, tāpāt kā cilvēkiem, ir jātīra zobi! Suņiem zobi ir jātīra vienu reizi dienā. Pie šīs procedūras suns ir jāpieradina jau no sešu mēnešu vecuma vai no tā brīža, kad ir nomainījušies piena zobi.

Ja zobakmens jau ir izveidojies, tad ir nepieciešams veikt mutes dobuma sanācijas pasākumus. Pilvērtīga mutes dobuma sanācija ietver sevī:

  • zobakmens noņemšanu,
  • periodontālo kabatu tīrīšanu,
  • neatgriezeniski slimo zobu izraušanu,
  • atkalināto sakņu slīpēšanu,
  • zobu pulēšanu,
  • smaganu ķirurģiskos ārstēšanas pasākumus.

IEDZIMTAS MUTES DOBUMA SLIMĪBAS

Vairākām mutes dobuma slimībām ir ģenētiska izcelsme, tās var iedzimt suņiem vairākās paaudzēs. Raksturīgākās no stomatoloģiskām slimībām ir sakodiena anomālijas un kāda zoba vai vairāku zobu iztrūkums. Diemžēl, šīs iedzimtās mutes dobuma slimības gandrīz nekad nevar novērot kucēna pirkšanas brīdī. Dabā darbojas “sviestmaizes likums” – piena zobi šiem dzīvniekiem ir ideālā kārtībā, un anomālijas izpaužas pēc zobu nomaiņas, kad jaunais ģimenes loceklis jau ir iemīlēts. Ja Jūsu mīlulim ir izveidojusies kāda no sakodiena anomālijām, tad mēģināt palīdzēt varētu ar ortodontisko procedūru palīdzību, t.i., sākot ar masāžām beidzot ar sarežģītu ortodontisko procedūru izmantošanu vai ķirurģisku iejaukšanos. Lai ierobežotu iedzimtu stomatoloģisku slimību sastopamību, suņus ar šādām slimībām nevajadzētu pārot.

PIENA ZOBU NOMAIŅAS AIZKAVĒŠANĀS

Problēma bieži sastopama mazo šķirņu pārstāvjiem. Normāli piena zobu nomaiņai uz paliekošajiem zobiem jānotiek no 3 līdz 7 mēnešu vecumam. Mazo šķirņu suņiem (špiciem, toiterjeriem u.c.) piena zobu maiņas periods var ieilgt līdz pat gada vecumam. Ja esiet pamanījuši, ka Jūsu mīlulim zobu nomaiņa notiek nepareizi (īstie zobi jau ir parādījušies, bet piena zobi vēl nav izkrituši), tad vēlams lūgt veterinārārsta palīdzību. Piena zobu izraušanu veic narkotizētam dzīvniekam, lai neradītu psiholoģisku un sāpju šoku, savukārt, veterinārārsts varētu profesionālii un kvalitatīvi veikt savu darbu.

CITAS MUTES DOBUMA PATOLOĢIJAS

Dzīvnieka dzīves laikā īpašniekam var nākties sastapties arī ar citām mutes dobuma patoloģijām – zobu traumām, mutes dobuma mīksto un cieto audu patoloģijām, siekalu dziedzeru patoloģijām u.c. Arī sarežģītos gadījumos mēs varam palīdzēt Jūs mīlulim.