Skip to main content

Endoskopija

Endoskopija nozīmē – ieskatīties iekšā. Endoskopijas laikā ar speciālu aparātu tiek izmeklēta dobo orgānu iekšpuse vai ķermeņa (krūšu, vēdera) dobumi. Endoskopiju izmanto gremošanas orgānu (barības vads, kuņģis, tievā zarna, resnā zarna), elpošanas orgānu (deguna dobums, balsene, traheja, bronhi), uroģenitālo orgānu (urīnizvadkanāls, urīnpūslis, maksts), vēdera dobuma un krūšu dobuma izmeklēšanai, ausu kanālu un locītavu izmeklēšanai. Endoskopējot no izmainītajiem audiem ir iespējams paņemt nelielus audu gabaliņus, ko vēlāk izmeklē histoloģiski. Histoloģija ir nepieciešama tādēļ, ka ne visas izmaiņas ir saskatāmas makroskopiski (ar aci), dažkārt izmaiņas ir konstatējamas tikai šūnu līmenī. Endoskopijas laikā var veikt arī ārstnieciskas manipulācijas, piemēram, izņemt svešķermeņus, atdalīt jaunveidojumus (polipus), saskaldīt urīnakmeņus, piededzināt asiņojošus asinsvadus, paplašināt barības vadu. Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti cilvēku medicīnā ir ieguvušas endoskopiskās operācijas, kad pa nelieliem iegriezumiem var veikt ķirurģisku iejaukšanos vēdera vai krūšu dobumā (atdalīt jaunveidojums, izoperēt žultspūsli, paņemt audu paraugus histoloģiskai izmeklēšanai), veterinārmedicīnā – veikt dzīvnieku sterilizāciju. Atveseļošanās process pēc šādām operācijām ir krietni īsāks. Endoskopijas kontrolē var veikt arī mākslīgo apaugļošanu.

Galvenās indikācijas endoskopijai:

  • Slikta dūša, vemšana, vēdera sāpes, asiņošana gremošanas traktā, rīšanas problēmas, hroniska caureja
  • Hronisks klepus, aizdomas par svešķermeņu nokļūšanu elpošanas ceļos
  • Maksts, urīnizvadceļu patoloģijas.

Endoskopija notiek vispārējā anestēzijā, tādēļ dzīvniekiem, kas vecāki par 5 gadiem pirms procedūras jāveic asiņu un urīna laboratoriskā izmeklēšana. Sagatavošanās endoskopijai:

  • Gastroskopija un duodenoskopija (barības vada, kuņģa un tievās zarnas izmeklēšana) – dzīvniekam jābūt 12 stundas izbadinātam
  • Kolonoskopija (resnās zarnas izmeklēšana) – dzīvniekam jābūt izbadinātam 36 stundas. 12 stundas pirms paredzētās procedūras dzīvniekam jāizbaro 8-10  ml laktulozes (Laxatract, Duphalac) uz 1 kg svara, kaķim līdz 50 ml/uz kaķi. 3 stundas pirms izmeklējuma jāveic klizma (Practo Clyss per rectum)
  • Bronhoskopija – dzīvniekam jābūt 12 stundas izbadinātam.